amasya ,yeşil yenice, kasabası, kiraz, gölbaşı
Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Amasya - MerkezAmasya - Merkez
YEŞİLYENİCEYEŞİLYENİCE
MahallesiMahallesi
wwwwww
.yesilyenice..yesilyenice.
comcom

Takip Edin Takip Edin

Basın Bülteni Basın Bülteni

Radyo Radyo

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@yesilyenice.com

Amasya Haber Amasya Haber


Amasya Belediyesi Amasya Belediyesi

Gezginler Top 10 Gezginler Top 10

Reklamlar Reklamlar

Memurlar Memurlar

TRT TÜRKÜ TRT TÜRKÜ

YÖREMİZİN KÜLTÜRÜ

KÜLTÜRÜMÜZ   
   
SÜNNET DÜĞÜNÜ

Beldemizde erkek çocukları sünnet çağına gelince sünnet merasimi tertip edilir.sünnetten bir gün önce kına gecesi merasimi düzenlenir,davul zurna ve calgılarla eglenip cocuğa kına yakılır.Düğün günü çocuk ve arkadaşları arabalar eşliğinde gezdirilir. Mevlit okutularak gelen misafirlerine yemek ve

BAYRAMLAR

 Dini Bayramlarda arefe gününden önce evlerin temizliği yapılır, bayram yemekleri ve tatlıları hazırlanır fırınlarda haşhaşlı, cevizli çörek ve keşkek yemeği pişirilir. Arefe günü mezarlıklar ziyaret edilir, dualar okunur. Herkes, ekonomik gücü ölçüsünde bayram giyecekleri alır, nişanlı, oğlu-kızı olanlar gelin ve damada bayramlık götürürler. Bayram günü bayram namazından sonra cami önünde bayramlaşma merasimi yapılır sonra, dua yapılır, evlere gidilir.Büyüklerin elleri öpülür, çocuklara para ve şekerler verilerek sevindirilir. Daha sonra yakın akraba ve komşular ziyaret edilerek bayramları tebrik edilir.

ASKER UĞURLAMA 

askere gidecek olan gencler biraraya gelerek mevlid-i şerif okuturlar.Kendi aralarında cesitli eglenceler düzenlerler, bu arada akrabaları ve yakınları tarafından evlere davet edilirler ve yemek ikramında bulunurlar. askere gideceği günde ise TÜRK bayraklı araçlarla konvoy düzenleyip uğurlamaya gelinir davul zurnalarla uğurlanırlar....                                                                                                                                                                                               CENAZE MERASİMLERİ                                                                                                                                                                                                                                                                                    Cenaze olduğu gün defin işlemi yapıldıktan sonra mezarlık cıkısında cenaze yakınlarına başsağlığı dilenir ordan devam edip gölbaşi gazinosunda pasta cörek ve cay ikrami yapılır,orda dualar okunur. Cenaze evine komşular tarafından yemekler getirilir.Cenaze ile ilgili olarak ilk cuma yada pazartesi gecesine denk gelecek şekilde mevlid-i şerif okunur ve tevhid hatmi yapılır. kırkıncı, elli ikinci günlerinde de  mevlid okutulup, halka yemek verilir. 

 DÜGÜN MERASİMLERİ                                                                                                                                                                                                                                                                                           beldemizde düğüne baslamak için düğün gününden 1 hafta öncesi (pazar gününe denk gelen günde) tohum adı verilen gelinin kullandığı sandıktan mütevelli olan bir kac parca esya kız tarafına gönderilir.bu sekilde dügün hazırlıkları başlar  ondan sonraki hafta icinde cuma aksamı davul zurna calgı calmaya baslar ve düğün artık baslamıs olur. o gece damat odası denilen bir oda acılarak gencler orda eğlenirler.. ertesi günde geline ebede denilen takı ve hediye töreni düzenlenir bu arada damat gezdirme işi de yapılır gezmeden gelen halk düğün yemeğini yer damada takısını takar yada hediyesini verir ve düğüne devam edilir gece olunca da kız evine kına almaya gidilir, kına alınıp geldikten sonra bir meydanda(gölbaşı) kına yakılır damat uykuya gidince herkes dagılır ve sabah erkenden gelin almaya gidilir.. gelinin alınıp gelinmesından sonra düğün olayı biter....              

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,4219

© 2022 yesilyenice.com
Yeşil Yenice Mahallesi Web Sitesine Hoşgeldiniz. http://www.yesilyenice.com

Tam Ekran